wrzesień 2009

Katedra Zastosowań Matematyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wraz z Instytutem Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podjęły inicjatywę zorganizowania konferencji międzyśrodowiskowej nazwanej "Warsztaty Hurwiczowskie". Rada Naukowa Międzynarodowego Centrum Matematycznego im. Stefana Banacha wchodzącego w skład Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk zaaprobowała ten projekt i włączyła go do programu konferencji organizowanych w ramach działalności Centrum.

Konferencja jest zamierzona jako wyraz hołdu dla Leonida Hurwicza (1917-2008), laureata nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych w roku 2007, a jednocześnie absolwenta Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego z 1938 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie szczyci się obecnością Leonida Hurwicza na liście swoich honorowych doktorów.

Konferencja odbędzie się w dniach 2-3 października, w Warszawie.

Nakładem PWE ukazał się Zbiór zadań z Ekonometrii autorstwa Wojciecha Grabowskiego i Aleksandra Welfe. Zawiera on zupełnie nowe zadania (tylko ok. 10% pochodzi z poprzednich wydań). Mamy nadzieję, ze będzie stanowił wartościową pomoc dydaktyczną i zyska uznanie wśród studentów.

W dniach 8-15 września 2009 r. odbyła sie w Zakopanem-Kościelisku w Domu Wczasowym "Siwarna" Trzydziesta Ósma Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Zastosowań Matematyki. W przyszłym roku konferencja odbędzie się w tym samym miejscu, w dniach 7-14 września.